Upis u prvi razred osnovne škole za školsku godinu 2024./2025.

Ako vaše dijete do 1. travnja 2024. godine navršava šest godina, ono je školski obveznik i potrebno je podnijeti zahtjev za upis u osnovnu školu.

Na razini Vukovarsko-srijemske županije ovogodišnji se upisi u prvi razred osnovne škole provode elektroničkim putem, korištenjem Nacionalnog informacijskog sustava upisa u osnovne - eOŠ.

Za korištenje sustava potrebna je prijava na linku: https://e-upisi.hr.

(za nastavak vijesti kliknite na opširnije)

Klikom na link „Portal za upis u osnovne škole“ otvara se stranica za prijavu putem NIAS sustava i prikazuje se ekran za odabir vjerodajnice. Za prijavu u aplikaciju e-OsnovneŠkole moguće je koristiti vjerodajnice razine 2 i više.

Roditeljima će u sustavu biti vidljivi opći podaci o djetetu te škola na čijoj se listi školskih obveznika dijete nalazi prema mjestu prebivališta, odnosno boravišta. Odmah po podnošenju prijave roditelji će moći odabrati mogućnosti koje im se nude u dodijeljenoj školi kao što su izborni predmeti, produženi boravak i slično. Također, ako imaju razloga za to, roditelji će prilikom podnošenja prijave moći izraziti želju za upis u drugu školu od one kojoj dijete pripada prema upisnom području.

Prijave za upis djece s već utvrđenim teškoćama u razvoju provode se već od 1. veljače 2024. godine. Za djecu s teškoćama postupak procjene kreće ranije radi ishodovanja rješenja o primjerenom obliku školovanja ili podrške pomoćnika u nastavi na vrijeme.

Prijave za redovan upis u 1. razred osnovne škole putem Nacionalnog informacijskog sustava otvaraju se 22. veljače 2024. godine. Roditelji će putem poveznice prijavu moći podnijeti sve do 31. ožujka 2024. godine.

Ukoliko je dijete školski obveznik po datumu i godini rođenja, za njega je moguće (nakon određenog propisanog datuma) u aplikaciji eOŠ započeti:

• postupak redovnog upisa djeteta u prvi razred osnovne škole

• postupak redovnog upisa u prvi razred osnovne škole za djecu s teškoćama u razvoju

• zahtjev za privremeno oslobađanje od upisa u prvi razred.

Ukoliko dijete nije školski obveznik ali do kraja kalendarske godine navršava 6 godina, za njega je moguće (nakon određenog propisanog datuma), započeti predaju zahtjeva za Prijevremeni upis u prvi razred osnovne škole. Za dijete, koje je bilo uključeno u predškolski program, dužni ste osim zahtjeva dostaviti i mišljenje stručnog tima predškolske ustanove o psihofizičkom stanju djeteta, a ako vaše dijete nije pohađalo predškolski odgoj i obrazovanje, bit će upućeno na psihološko testiranje kako bi se utvrdila njegova spremnost za uključivanje u osnovnoškolski odgoj i obrazovanje.

Ako se na pregledu utvrdi da dijete nije postiglo stupanj zrelosti koji mu je potreban za praćenje i izvršenje školskih obveza, stručno povjerenstvo može predložiti da se dijete ne upiše u toj školskoj godini. Odgoda upisa u prvi razred osnovne škole može se odobriti samo za jednu godinu.

Roditelj može podnijeti zahtjev za privremenim oslobađanjem djeteta od upisa u prvi razred osnovne škole za dijete kojemu je zdravlje teško oštećeno ili ima višestruke teškoće. Osim zahtjeva, roditelj obvezno dostavlja medicinsku dokumentaciju o zdravstvenom i razvojnom stanju djeteta te nalaz, odnosno mišljenje jedinstvenog tijela vještačenja.

S obzirom da se u sustav za elektroničke upise u osnovne škole ulazi preko portala e-Građani, roditelji koji nemaju vjerodajnice za ulazak u portal moraju se javiti školi kojoj pripadaju prema upisnom području koja će umjesto njih obaviti prijavu za upis djeteta.

Za sve ostale informacije, termine testiranja u školi, liječničkih pregleda i laboratorijskih pretraga potrebno je pratiti mrežne stranice škole kojoj dijete pripada prema upisnom području.

objavio: Ivana Dragšić   datum: 30. 1. 2024.