« Srpanj 2020 »

"Čitanje je najbolje učenje. "

A. S. Puškin

RADNO VRIJEME KNJIŽNICE:

Prijepodne:
7,30 - 13,30

Poslijepodne:
12,30 - 18,30

Voditelj knjižnice: Zlatko Starc, dipl. knjižničar

Kontakt: telefon: (032) 414 649

Čitanje je dobrobit za cjelokupni ljudski sklop tijela i uma jer:
- knjige pružaju istinsko utočište i smanjuju napetost
- samo šest minuta čitanja dovoljno je da se opustite dublje nego slušanjem glazbe, šetnjom ili ispijanjem šalice toploga čaja (iako kombiniranje ovih stvari, pogotovo čaja, može samo dodatno pomoći u opuštanju)
- za vrijeme čitanja mozak se koncentrira na štivo, pri čemu čovjek „otplovi“ u neki drugi svijet, u izmijenjenu realnost koja je udaljena za debljinu lista, te se znatno smanjuje napetost u mišićima i broj otkucaja srca

- čitanje razvija vokabular i pomaže vam u koncentraciji i fokusiranju na složenost priče

- samim time pomaže u jačanju i poboljšavanju pamćenja
- uživljavanje u život i mentalne procese likova u priči pridonosi stvaranju i jačanju empatije u svakodnevnom životu, kao i razvoju vlastitog karaktera
- uz to što je zdravo za tijelo, čitanje je još važnije za psihu. Redovito čitanje spada u tzv. mentalnu higijenu.

Poslovica kaže da je knjiga najbolji prijatelj. Nadam se da ćete čuvati svoje prijatelje knjige, brinuti o njima i paziti na njih da se ne oštete ili izgube.

Povijest

Knjižnica formalno počinje s radom 1. rujna 1999. iako je i u 1998./1999. postojala posudba postojećih knjiga učenicima i učiteljima, a vodio ju je učitelj Ivan Bušić. Od osnutka do danas knjižnica je radila u dvije školske zgrade a u ovoj novoobnovljenoj je od 15. siječnja 2003. god.

Knjižnične zbirke su rasle i mijenjale se sve do danas kada su narasle u dobro popunjen knjižnični fond.

Do kraja školske godine 2011./2012. knjižnicu je vodila knjižničarka Eugenija Vrabec. Nakon toga odlazi u zasluženu mirovinu.

Od početka školske godine  2012./2013. voditeljica knjižnice je Darija Benaković  sve do 1.10. 2015. godine kada na mjesto knjižničara dolazi Zlatko Starc.

Ukoliko itko želi donirati knjige primjerene školskoj knjižnici, bili bismo i više nego zahvalni.

Ako imate knjige koje vam više ne trebaju ili ne znate što biste s njima, provjerite bi li bile primjerene za knjižnicu i dajte im novi život.

Svima koji se odluče za odvojiti nekoliko knjiga sa svojih polica unaprijed se zahvaljujemo!