Dan ružičastih majica

Dan ružičastih majica najpoznatiji je program prevencije vršnjačkog nasilja u Hrvatskoj. To je prilika da se skrene pažnja na problem, uzroke i posljedice vršnjačkog nasilja. Svake godine obilježava se posljednje srijede u veljači, a ove godine je to 24.veljače.

U sklopu eTwinning projekta Dan ružičastih majica 2021. / Pink Shirt Day 2021. u našoj školi bio je organiziran projekti dan, što znači da su se svi učenici i djelatnici škole cijeli dan bavili temom vršnjačkog nasilja.

U svim razredima bile su organizirane različite aktivnosti i radionice. Učenici su gledali prigodne video uratke o vršnjačkom nasilju i raspravljali o načinima izbjegavanja sukoba, vrstama nasilja, zaštiti slabijih, nenasilnom rješavanju problema, nasilju u sportskim igrama i duhu fair play-a. U digitalnim alatima izrađivali su postere i pisali svoja iskustva o pritisku vršnjaka.

Neki učenici sudjelovali su u online događanju i virtualno se susreli s vršnjacima iz različitih dijelova Hrvatske i Srbije te razmijenili iskustva o obilježavanju Dana ružičastih majica.

Puno se radilo i na vještinama aktivnog slušanja i ljubazne komunikacije. Učenici su izrađivali stablo ljubaznosti, dijelili jedni drugima komplimente, pisali poruke podrške, igrali igre uloga.

Osvanulo je puno plakata, izrađenih bedževa i kreativnih ružičastih majica s pozitivnim porukama o nenasilju.

Veliki odaziv učenika bio je na edukativni kviz o vršnjačkom nasilju. https://youtu.be/brcegY49Ji0 - edukativni video koji je izradila pedagoginja Ivana Dragšić bio je pomoć u rješavanju kviza. Najuspješniji učenici nagrađeni su ružičastim majicama, slatkišima i priznanjem.

Učenici su imali priliku kreativno se izraziti uz pisanje pjesama i priča, pjevanje i plesanje uz pjesme Nemoj mi se rugati i Život nije siv, a bilo je i ružičastih balona, štafetnih igara i okvira za fotografiranje.

I sve to u ružičastim majicama!

objavio: Ivana Dragšić   datum: 24. 2. 2021.