« Travanj 2020 »

Narod se pozna po jeziku, kao ptica po glasu

Dana 21. veljače obilježili smo Međunarodni dan materinskog jezika. Materinji ili
materinski jezik prvi je jezik koji naučimo u svojoj obitelji.
Stručnjaci tvrde da je znanje materinskog jezika vrlo važno pri formiranju mišljenja i učenja uopće. Polovici od šest tisuća svjetskih jezika prijeti nestanak u idućih nekoliko naraštaja.
Stoga Međunarodni dan materinskoga jezika ima svrhu podsjećati čovječanstvo na niz obaveza kojima može očuvati jezičnu raznovrsnost kao jedno od najvećih bogatstava koje nam je prošlost ostavila.
Učenice 6. a razreda, Dora, Iva M., Melani i Iva P. posjetile su učenike od 1. do 4. razreda naše škole te su velikima pročitale tri pjesme na trima hrvatskim narječjima, a manjima Moj hrvatski, Paje Kanižaja. Svaki je učenik dobio straničnik kako bi mu čitanje lektire bilo lakše, a na svakom je po jedna hrvatska riječ i njezine jezične inačice iz svih dijelova Lijepe Naše.

Narod se pozna po jeziku, kao ptica po glasu

materinski jezik prvi je jezik koji naučimo u svojoj obitelji.