21. ožujka – Svjetski dan osoba sa sindromom Down

Svjetski dan osoba sa sindromom Down obilježava se svake godine 21. ožujka kako bi se označila jedinstvenost sindroma Down u trisomiji 21. kromosoma. Posjedovanje dodatnog kromosoma na 21. paru kromosoma, znanstvenici su otkrili 50-ih godina prošloga stoljeća, a naziv je dobio prema liječniku Johnu Langdon Down koji je 1866. godine prvi opisao ovaj genetski poremećaj. Osobe sa sindromom Down vrlo su tople, vedre, vesele i komunikativne, no većini njih tijekom cijelog života potrebna je pomoć i podrška bližnjih i okoline.

Kako bi podigli svijest o poteškoćama osoba sa sindromom Down te potaknuli poboljšanje njihova položaja u društvu, na današnji dan simbolično nosimo šarene čarape.

Učenici 8.b razreda ovaj dan obilježili su na satu biologije izlaganjem, edukacijom te simbolično šarenim čarapama.

Jovanovac Marija, mag. educ. biol. et chem.

Osim osmaša, u obilježavanju ovog dana sudjelovali su i naši najmlađi - učenici 1.a razreda. U školu su došli u rasparenim čarapama, a zatim je riješen veliki misterij - ZAŠTO? Gledali su kratke isječke s YouTube-a, fotografije, razgovarali, crtali i, naravno, ponešto i naučili!

Učiteljica Sanja Tunuković

Učenici 3.a razreda zajedno sa svojom učiteljicom Sanjom Došen su kroz integrirani dan obilježili Svjetski dan sindroma Down.Na satu hrvatskog jezika su pogledali video o dječaku Matiji i njegovom prijatelju Downu a na likovnom su crtali različite čarape.  Noseći različite čarape, bosi su plesali u razredu.

Učiteljica Sanja Došen

objavio: Blaženka Knežević   datum: 22. 3. 2022.